3 grudnia 2024

Własna szklarnia z poliwęglanu – czy warto ją mieć?

Moda na ekologiczną, zdrową żywność popycha wiele osób do decyzji o postawieniu własnej, przydomowej szklarni. Wizja samodzielnej uprawy roślin, i to niezależnie od aktualnej pogody, kusi coraz większą liczbę właścicieli działek i ogrodów. Czy takie szklarnie faktycznie mają same zalety? I czy popularnie stosowane w nich płyty z poliwęglanu to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie?

Co nam daje szklarnia ogrodowa?

Szklarnia służy do samodzielnej uprawy warzyw, ziół lub ciepłolubnych roślin egzotycznych. Pozwala uniezależnić się w tej kwestii od pogody. W środku wytwarza się bowiem korzystny dla roślin mikroklimat. Dzięki temu ich czas wegetacji znacznie się wydłuża. Co ciekawe, istnieją nawet szklarnie całoroczne. Wizja cieszenia się przez cały rok smakiem zdrowych warzyw z własnego ogrodu jest naprawdę kusząca. Co więcej, nowoczesne szklarnie stają się też elementem dekoracyjnym. Kiedy przeźroczyste płyty z poliwęglanu zostają połączone np. z panelami w kolorze czarnym, całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie dla oka.

Płyta komorowa poliwęglanowa – czy sprawdzi się jako budulec?

Wbrew swojej nazwie, szklarnia wcale nie musi być zbudowana ze szkła. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że taka opcja traci na popularności. Szkło jest bowiem ciężkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jaką więc mamy alternatywę? Ściany w szklarni wykonuje się również z tworzyw sztucznych. Są to np. płyty z poliwęglanu lub pleksi. W przypadku poliwęglanu szczególnie polecana jest płyta komorowa, która wykazuje lepsze parametry izolacyjne niż poliwęglan lity. Po takiej szklarni możemy spodziewać się długiej żywotności nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Co więcej, płyty z poliwęglanu są też po prostu lżejsze niż szklane szyby. Szklarnię z nich można więc postawić nie tylko na ziemi, ale też np. na tarasie.

Płyty z poliwęglanu i samodzielna budowa a gotowe szklarnie – co wybrać?

Rynek stara się odpowiadać na potrzeby konsumenta, dlatego też pojawiają się na nim rozwiązania znacznie ułatwiające posiadanie własnej szklarni. Obecnie można kupić gotowe modele, przystosowane do samodzielnego montażu. To opcja na pewno prostsza niż zaopatrzenie się w płyty z poliwęglanu, metalowe elementy stelażu i odpowiednie łączniki. W takim wypadku najważniejsze jest jednak sprawdzenie, jakiej jakości materiałów użyto. Dowiedz się, czy wykorzystane tworzywo (np.płyta komorowa) pochodzi ze sprawdzonego miejsca i nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Najlepiej obejrzyj gotowy, złożony już model. Bez względu jednak na to, czy postanowisz zbudować szklarnię od podstaw sam, czy też kupić gotową, będzie to pierwszy krok do oddania się nowej ogrodniczej pasji.

Copyright © All rights reserved.